Azbest spadá podľa hodnotenia Agentúry pre výskum rakoviny (IARC) medzi nebezpečné materiály (skupina 1 – látky s preukázaným karcinogénnym pôsobením u ľudí). Preto aj likvidácia azbestu patrí do rúk odborníkom, ktorí disponujú potrebným oprávnením.
Vráťme sa však k úvodnej otázke. Prečo je azbest nebezpečný? Ide o prírodný minerál, ktorý je charakteristický vláknitými štruktúrami. Práve tie sú obrovským lákadlom v oblasti priemyslu – vyznačujú sa vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Azbest je navyše nehorľavý a pevný materiál, ktorý sa dá pomerne jednoducho opracovávať. Z toho dôvodu bol azbest v minulosti populárnym stavebným materiálom (akumulačné kachle, sadrokartón, izolačné dosky, stúpačky či strešná krytina). Eternitové strechy sú dodnes prítomné na mnohých rodinných domoch či komerčných objektoch.
Azbest a dýchanie
Azbest, resp. jeho mikročastice predstavujú obrovské riziko pre ľudské zdravie. Zvetrávanie, búranie, otrasy či iné zásahy totiž môžu poškodiť objekty, súčasťou ktorých je azbest. Jeho mikročastice sa dostanú do ovzdušia a pri vdychovaní aj do ľudských pľúc. A práve to je velikánsky problém. Pravidelné vdychovanie azbestu môže viesť k nepríjemným zdravotným ťažkostiam ako je zjazvenie pľúc (azbestóza), hyalinóza, mezotelión – čiže rakovina pľúc, vnútornej výstelky hrudníka alebo brušnej steny. Snáď netreba rozvádzať, že ide o závažné dýchacie ochorenia. Je potrebné zdôrazniť, že azbest nezačne v ľudskom organizme okamžite robiť šarapatu. Vymenované ochorenia totiž neprepuknú ihneď, ale zvyčajne až o niekoľko rokov. Dodáme, že nebezpečnou kombináciou je azbest a cigaretový dym. Čiže fajčiar, ktorý bol častejšie v kontakte s azbestom, má v priemere 50 – 90-krát vyššiu šancu na vznik karcinómu pľúc.
Ak plánujete svojpomocne vymeniť eternitovú strechu, dvakrát si premyslite, či stojí za to ušetriť zopár eur na úkor vlastného zdravia, ako aj zdravia ostatných členov rodiny či susedov. Nedovoľte, aby si azbest vypýtal najvyššiu cenu.
Kedy sa začalo hovoriť o nebezpečenstve azbestu?
Nanešťastie, dosť neskoro. Podľa dostupných údajov pochádzajú prvé správy na tému azbest a jeho negatívne účinky na ľudský organizmus až z konca 19. storočia, resp. začiatku 20. storočia. Spomínajú sa v nich najmä dýchacie ťažkosti, ktoré sa prejavovali u robotníkov spracovávajúcich azbest. Postupne pribúdali správy o častejšom výskyte karcinóme pľúc. V 60. rokoch 20. storočia potvrdili vedci súvislosť medzi azbestom a spomínaným mezoteliónom. Ide o pomerne vzácne nádorové ochorenie pohrudnice. Mezotelión je často považovaný za pracovnú chorobu, ktorá postihuje ľudí pracujúcich s týmto nebezpečným materiálom.
Trvalo pomerne dlhý čas, kým bol preukázaný priamy súvis medzi pľúcnymi ochoreniami a azbestom. Azbest, resp. azbestové vlákna sa po vdýchnutí usadia v dýchacej sústave a dajú o sebe vedieť zvyčajne až o niekoľko desaťročí. Napríklad mezotelióm sa zvykne prejaviť o 30 – 40 rokov.
Čo robiť, aby azbest nezničil vaše zdravie?
Určite sami nelikvidujte eternitovú strechu či iné objekty, kde je prítomný azbest. Vždy volajte firmu, ktorá má povolenie na likvidáciu azbestu. Samozrejmosťou je používanie ochranných pomôcok (jednorazové kombinézy, respirátory, rukavice a pod.). Pozor, azbest nepredstavuje nebezpečenstvo len pre strechárov či iných pracovníkov. Stačí, ak podcenia nosenie ochranných pomôcok a azbest (azbestové vlákna) môžu na svojom odeve či pokožke priniesť domov, čím vystavia nebezpečenstvu aj ostatných rodinných príslušníkov.
Likvidácia azbestu je jednou z našich hlavných činností a realizujeme ju v Bratislave, Nitre, Seredi, Trenčíne, Prievidzi, Trnave, Topoľčanoch i Žiari nad Hronom.