Láka vás likvidácia azbestu vo vlastnej réžii? A viete, že riskujete vysokú pokutu a zároveň hazardujete so svojím zdravím? Jediným odporúčaným a legálnym riešením je profesionálna likvidácia azbestu (ktorú zabezpečujeme najmä na západom Slovensku – Bratislava, Nitra, Sereď, Trenčín, Prievidza, Trnava, Topoľčany či Žiar nad Hronom.
Likvidácia azbestu podľa zákona
Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch jasne uvádza, že fyzická osoba nesmie nakladať alebo inak zaobchádzať so stavebným odpadom z jednoduchých stavieb alebo drobných stavieb s obsahom azbestu. Má však povinnosť zabezpečiť zneškodnenie či zhodnotenie azbestu. V opačnom prípade hrozí niekoľkotisícová pokuta (fyzické osoby do 2 500 eur, právnické osoby 2 500 – 120 000 eur). Samozrejme, že po jej zaplatení je naďalej povinná likvidácia azbestu. Čo z toho vyplýva? Že síce odborná likvidácia azbestu nie je najlacnejšou záležitosťou, avšak aj tak vás vyjde lacnejšie ako zaplatenie pokuty plus následná likvidácia azbestu.
Likvidácia azbestu je odbornou činnosťou a môže byť vykonaná výlučne osobami či firmami disponujúcimi oprávnením vydaným Úradom verejného zdravotníctva (podľa § 5 ods. 4, písm. o) a § 41 zákona NR SR č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súlade s nariadením vlády SR č. 253/2006 Z. z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou azbestu pri práci).
Likvidácia azbestu a vzniknutý odpad
O tom, ako prebieha likvidácia azbestu sme už písali. Málokto vie, čo nastáva, ak likvidácia azbestu napríklad na streche skončí a my od zákazníka odchádzame s veľkými vrecami označenými ako nebezpečný odpad / azbestový odpad. Putuje na skládku, ktorá má oprávnenie na likvidáciu nebezpečných odpadov. Azbestový odpad je zvyčajne hneď po uložení zahrnutý inertným materiálom. Garantujeme, že zlikvidovaný azbest rozhodne nekončí na čiernej skládke či odhodený pri lese.
Likvidácia azbestu – pomôže aj náter
Často dostávame otázku, či je možné z ekonomických, prevádzkových alebo iných dôvodov ponechať konštrukčné prvky, ktoré obsahujú azbest – alebo je nevyhnutná ich výmena. V istých prípadoch je možná konzervácia pomocou špeciálnych náterov, ktoré eliminujú unikanie nebezpečných azbestových mikročastíc do ovzdušia. Aj tak však odporúčame úplne odstránenie azbestových prvkov a ich náhradu za iné zdravotne nezávadné materiály.
Niekoľko dobrých rád na záver
Likvidácia azbestu si žiada použitie ochranných pomôcok – azbestové mikročastice sa totiž neusadzujú len v pľúcach, ale aj na oblečení či ostatných predmetoch.
Máte azbestovú strechu? Nikdy ju nečistite od nánosov prachu, špiny či machu. A taktiež do nej nikdy nevŕtajte ani neprerážajte otvory na anténu, káble a pod. Môžete pri tom uvoľniť obrovské množstvo mikroskopických azbestových častíc do ovzdušia. Do eternitovej strechy jednoducho nikdy nezasahujte. Vedeli ste, že neodborná likvidácia azbestu môže spôsobiť zamorenie oblasti až do vzdialenosti 3 kilometrov (v závislosti od poveternostných podmienok)?
Uvoľnené azbestové vlákna sa nedajú utrieť prachovkou či povysávať klasickým vysávačom. Sú prakticky nezničiteľné. Jedinou spoľahlivou možnosťou je vyčistenie objektu priemyselným vysávačom, ktorý má až 99,9 %-nú záchytnosť častíc.
Eternitovú strechu neopravujte ani nerepasujte. Odporúčame ju vždy vymeniť za novú (samozrejme, likvidácia azbestu je už zahrnutá v cenovej ponuke). Ušetríte si zbytočné výdavky (a možno aj problémy) v budúcnosti.